tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1

Dlaczego warto pojechać do Włoch?

Włochy warto odwiedzić, ponieważ mają to coś... Trudno to opisać jednym zdaniem. Kojarzy się bowiem ten kraj ze słońcem, gorącym powietrzem, hałasem cykad, spokojem, dobrą kuchnią, dobrym winem, ale też z tradycją i historią. To wszystko prawda! Ale oprócz pięknego wyobrażania o Włoszech w lato, ten kraj zachwyca również w zimę. Resorty narciarskie we włoskich Alpach to jedne z najlepszych ośrodków na całym świecie. Paganella Ski, Madonna di Campiglio i Pinzolo to miejsca, które odwiedzamy praktycznie co roku w ferie i nie tylko. Jeździmy do hoteli, które są przez nas sprawdzone i lubiane przez naszych klientów. Aktualna oferta na wyjazdy we włoskie Alpy, dostępna jest na naszej głównej stronie.

Prowansja i Toskania to ciekawe miejsca. Przy czym we Francji spotkacie się z sytuacją, gdzie w przewodniku jest wiele informacji o tym czy owym miejscu, że stare, ważne dla historii kraju etc. Jedziesz i czasami owszem jest trochę kamieni, pewnie starych, ale żeby tak je zachwalać...? We Włoszech jest odwrotnie. Nie specjalnie muszą zachwalać swoje zabytki. Ten kraj jest przesiąknięty historią. Wystarczy dodać, że najwięcej miejsc na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO znajduje się tam właśnie. Jedziesz przez tereny wspomnianej Toskanii i napotykasz wiele malowniczych miasteczek, wyglądających jakby minione stulecia nie zrobiły na nich żadnego wrażenia. Włosi nie muszą niczego udowadniać... To co widać, broni się samo. Prowansję trzeba zobaczyć, ale do Toskanii chcesz wracać...

Informacje podstawowe

  • Stolica: Rzym (Roma)
  • Język urzędowy: włoski
  • Powierzchnia: 301.340 km² (wraz z Sardynią i Sycylią)
  • Liczba ludności: 60,7 mln
  • Waluta: euro, symbol: €
  • Sieć elektryczna europejska (230V, 50Hz), jak u nas.
  • Podobnie strefa czasowa jak w Polsce, czyli UTC+1 (UTC+2 – czas letni).
  • Telefoniczny numer kierunkowy: +39
  • Domena internetowa: .it

Najpiękniejszą i najwyżej położoną miejscowością kompleksu Via Lattea jest Sestriere, nazywana królową narciarstwa zjazdowego. Ta jedna z najpopularniejszych miejscowości we włoskich Alpach już w latach 30. ubiegłego wieku stała się międzynarodowym centrum narciarstwa. Regularnie odbywają się tutaj międzynarodowe zawody w narciarstwie alpejskim, co gwarantuje najwyższy poziom infrastruktury narciarskiej. W 1997 r. odbyły się tu Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Alpejskim, a w 2006 r. kurort zamienił się w wioskę olimpijską. Sestriere leży na wysokości 2035 m n.p.m., u stóp Monte Motta, tylko 17 km od granicy francuskiej. Posiada rewelacyjne trasy zjazdowe, pięknie nasłonecznione stoki i – co istotne – nie jest zatłoczone. Panują tu idealne warunki do uprawiania snowboardu i narciarstwa biegowego. Miejscowość jest połączona z każdym fragmentem tras narciarskich kompleksu Via Lattea.

Na miejscu bardzo bogata oferta sportowa i kulturalna. W centrum kurortu jest lodowisko, a na miłośników lokalnej kuchni czeka wiele restauracji i barów. Bardzo dobrze rozwinięta baza noclegowa zapewnia udany wypoczynek nawet najbardziej wymagającym Gościom. Sestriere to wspaniała propozycja dla osób pragnących się oddać zimowemu szaleństwu i szukających komfortu oraz rozrywki na najwyższym poziomie.

Piemont leży w północno-zachodniej części Włoch, graniczy z Francją i Szwajcarią. Jest to kraina wybornych win, warownych zamków, wspaniałej kuchni i ciekawej historii, ale największym atutem dla miłośników aktywnego wypoczynku są tu góry, które przyciągają turystów z całego świata znakomitymi warunkami do uprawiania narciarstwa i snowboardu, a latem są idealnym miejscem do uprawiania trekkingu i wspinaczki. W 2006 r. Piemont gościł Zimowe Igrzyska Olimpijskie Torino 2006. Konkurencje alpejskie rozgrywały się na stokach Sestriere i Pragelato, znakomitych ośrodków narciarskich, wchodzących w skład Vialattea, czyli Mlecznej Drogi, poczyniono wtedy wiele inswestycji zarówno w bazę hotelowa jak i modernizację tras i systemu wyciągów. Vialattea, trzeci co do wielkości teren narciarski Włoch, to olbrzymi kompleks połączonych tras i wyciągów, składający się z 5 obszarów narciarskich: Sauze d’Oulx, Sestriere, Sansicario, Cesana/Claviere i Montgenevre we Francji. Z 400 km tras, aż 120 km objętych jest systemem sztucznego naśnieżania. Bardonecchia, Perła Alp, to kurot górski o długiej tradycji sportów zimowych, raj dla snowboardzistów, który podczas Olimpiady stał się światową stolicą snowboardu.

Dynamicznie rozwijający się kompleks narciarski Mondole Ski obejmuje 3 ośrodki: Artesina, PratoNevoso i Frabosa Soprana, położone w części Alp zwanej Alpi Maritime (Alpy Morskie) to znakomita propozycja na białe szaleństwo dla całej rodziny. Łącznie w Piemoncie są aż 53 ośrodki narciarskie, 1300 km tras o różnym stopniu trudności i ponad 300 wyciągów o przepustowości ok. 400.000 osób na godzinę. Poza narciarstwem alpejskim i snowboardem można tu uprawiać narciarstwo biegowe, telemark, narciarstwo pozatrasowe, wspinaczke po lodzie, paraskiing, heliskiing, jazdę psimi zaprzęgami, skuterami śnieżnymi, wycieczki na rakietach śnieżnych i wiele wiele innych, a przy okazji skosztować pysznych win i znakomitej piemockiej kuchni.

Klimat i pogoda

Klimat jest dość zróżnicowany i zależy od konkretnego miejsca. Pomijając wysokie góry, gdzie jest bardziej "ekstremalnie", w głębi półwyspu, w jego północnej części (doliny Po i Adygi, linia od Turynu po Wenecję) klimat jest kontynentalny, wilgotny, ze stosunkowo chłodną zimą i ciepłym latem.

Obszary wybrzeża (za wyjątkiem północno-wschodniego fragmentu) to klimat śródziemnomorski, ze stosunkowo ciepłą zimą i ciepłym latem (na południu wręcz gorącym). Wilgotno głównie zimą, latem jest sucho.

Poza tym, im miejsce jest usytuowane wyżej i bardziej w głębi lądu, tym jest chłodniej.

Najzimniejszym miesiącem jest styczeń ze średnią temperaturą od 0 °C w dolinie Po, do 12 °C w Cagliari. Śnieg pada nie tylko w górach, ale i popada w północnych i środkowych Włoszech. Natomiast najcieplejszym miesiącem jest na północy lipiec (32–35 °C) i na południu sierpień (38–42 °C).W sierpniu, bardziej na północ jest już więcej opadów i burz aniżeli w lipcu. Jeśli więc udajesz się do Toskanii lub Veneto, lepiej to zrobić w lipcu, niż w sierpniu.Dużą rolę odgrywa tutaj również zmienność roczna warunków atmosferycznych, ale warto to wziąć pod uwagę.

Zdrowie i bezpieczeństwo

Zawsze na dłuższe wypady zabieramy ze sobą lekarstwa: na przeziębienie, gorączkę (także termometr), biegunkę i ew. alergie – koniecznie, jeśli jesteście alergikami. Oczywiście również wszelkie lekarstwa wymagane przy długotrwałym leczeniu. Zabieramy podstawowe środki opatrunkowe – bandaż, plastry, coś do odkażania, np. spirytus salicylowy, a oprócz kremów z filtrem UV, także kremy na poparzenia po opalaniu, bowiem czasami okazuje się ono zbyt skuteczne... Własne lekarstwa pozwalają uniknąć dyskusji z aptekarzem w obcym języku, a warto pamiętać, że lokalnie leki mają często inne nazwy niż w Polsce. Dodatkowo przeczytanie ulotki lokalnego lekarstwa w lokalnym języku dla nieznających tego języka będzie problemem. Oczywiście wszytko to dotyczy prostych sytuacji, gdy jesteśmy w stanie zaaplikować podstawowe leki. W przypadkach bardziej skomplikowanych i tak pozostaje wizyta lekarska.

Warto wiedzieć: Klasyczny posiłek Włoski składa się z przystawki (antipasto), dania mącznego lub zupy (pasta), dania głównego (mięso, ryba lub drób z sałatką lub risottem) oraz deseru. Makaron to tylko przystawka, więc w będąc w restauracji wypada zamówić coś jeszcze. Pechowym dniem dla Włochów nie jest piątek 13, ale wtorek 17 dnia miesiąca.

Najnowsze wyjazdy

Obecnie nie mamy żadnych nadchodzących wyjazdów do tego miejsca. Zostaw nam swój adres e-mail i wyślij zapytanie a my poinformujemy Cię o planowanych w przyszłości wyjazdach do tej miejscówki lub zaproponujemy równie fajny i alternatywny wyjazd.