młody snowboardzista
30-12-2020 EHschool

Klasyczny snowboard to bezpieczna jazda odbywająca się na odpowiednio przygotowanym stoku. Ta dziedzina sportu oferuje jednak także i bardziej ryzykowne odmiany – wśród nich znajduje się tzw. freestyle snowboarding. Czym się charakteryzuje i jak się go nauczyć?

Freestyle snowboarding – co warto o nim wiedzieć

Wyróżniamy w snowboardzie cztery podstawowe style jazdy. Są to:

  • styl alpejski (alpine snowboarding),
  • freeride,
  • snowcross (boardercross, snowboard cross),
  • freestyle.

Zazwyczaj jednak podział ten zależny jest od preferencji i kierunków podejmowanych w poszczególnych szkołach. W Extreme Homies School naucza się przede wszystkim jazdy rekreacyjnej, freestyle'u i freeride'u (tego ostatniego tylko w Gruzji). Podczas gdy styl alpejski i freeride to jazda poza trasami i przede wszystkim praktykowane są na bezpiecznych stokach, snowcross i freestyle polegają na jeździe z przeszkodami. Z dwóch ostatnich to freestyle należy do najbardziej efektownych. Opiera się on głównie na wykonywaniu imponujących skoków i akrobacji – przeszkody, do których zaliczają się m.in. rampy, poręcze, skocznie czy raile, służą tu więc właściwie jako konstrukcje pomocnicze. Cel jest prosty: ma być tak ekstremalnie i efektownie, jak tylko się da.

Jazda freestyle'owa należy do dziedzin niebezpiecznych i wymagających odpowiedniego przeszkolenia – jeżeli więc marzą nam się pełne adrenaliny obroty i skoki, postąpimy najrozsądniej, rozpoczynając przygodę z tym stylem jazdy pod okiem doświadczonych trenerów. Specjaliści z EH School dobiorą odpowiednie ćwiczenia, dzięki którym w bezpieczny sposób oswoimy się ze specyfiką freestyle'u. Na samym początku nauczymy się podstawowych tricków – takich jak jazda tyłem, obroty płaskie i półobroty. Gdy opanujemy już podstawy, trener poszerzy zakres naszych ćwiczeń tak, byśmy mogli przyswoić sobie m.in. skoki proste na skoczniach, skoki 180 stopni w czasie jazdy na stoku front-backside czy backside boardslide na boksie. Na końcu opanujemy najbardziej zaawansowane i wymagające sztuczki, takie jak np. skok 360 w czasie jazdy na stoku front-backside, elementy techniki jazdy w halfpipe czy skoki w backcountry.

Jaka deska snowboardowa do freestyle'u i gdzie możemy jej używać?

Jeżeli deska ma dobrze przysłużyć się nam podczas jazdy w stylu freestyle, powinna być symetryczna (dla umożliwienia jazdy w dwóch różnych kierunkach) i dość krótka. Dopilnujmy też, by cechowała się wystarczającą elastycznością.

Założenia i charakter freestyle snowboardingu sprawiają, że styl ten może być uprawiany zarówno na stoku, jak i w snowparkach czy na naturalnych stokach górskich. Niektórzy amatorzy tego sportu idą nawet o krok dalej, przenosząc go do przestrzeni miejskiej.