tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
EH School - szkoła sportów ekstremalnych
04-02-2021 EHschool

Każdy rodzic, który uprawia sporty zimowe, chciałby zarazić tą pasją swoją pociechę. Aktywność fizyczna w porze zimowej może dostarczyć mnóstwa radości i satysfakcji pomimo mrozu, śniegu, chłodnego wiatru. Jest to również doskonały sposób, aby przedszkolach spędzał czas na świeżym powietrzu bez względu na warunki pogodowe — co jest niezbędne dla wzmocnienia jego naturalnej odporności.

To, czy dziecko zapała miłością do sportów zimowych, w dużej mierze zależy od naszego nastawienia. Szczególnie duże znaczenie mają pierwsze momenty, kiedy maluch ma styczność ze stokiem oraz sprzętem sportowym, np. nartami czy snowboardem. W tym wpisie podpowiemy, jak zachęcić (a nie zniechęcić) dziecko do zimowej aktywności.

Sporty zimowe to świetna zabawa

Przede wszystkim warto pamiętać, że dzieci mają różne podejście do sportów zimowych. Niektóre chętnie bawią się śniegu, inne preferują spędzanie wolnego czasu przed ekranem komputera. Jeśli przedszkolak do tej pory unikał zimowych rozrywek na świeżym powietrzu, pierwszym wyzwaniem będzie pokazanie mu, że “śnieżne szaleństwa” mogą być przyjemne. Na początku sprawdzą się zwykłe sanki, “jabłuszko”, lepienie bałwana czy rzucanie się śnieżkami. Maluch musi się przekonać, że śnieżna auta może stanowić doskonałą okazję do różnorodnych zabaw.

Przed założeniem dziecku na nogi nart czy snowboardu, warto zaplanować zapoznawczą wyprawę na stok. Stwórz przyjazną atmosferę przygody, pokaż, jak jego rówieśnicy szusują z górki. Przymuszanie raczej nie rozbudzi w przedszkolaku narciarskiego bakcyla, a dobry przykład to obietnica doskonałej zabawy.

Nauka jazdy z doświadczonym instruktorem

Kiedy już maluch przekona się, że zima na stoku oznacza doskonałą zabawę, można przejść do etapu nauki jazdy. Wielu rodziców podejmuje się samodzielnych prób szkolenia dziecka. Jest to dobry pomysł, ale tylko wtedy, kiedy sami jesteśmy pewni swoich kompetencji, a przede wszystkim posiadamy sporą dawkę cierpliwości, wyrozumiałości i potrafimy prawidłowo przekazywać wiedzę. Nie każdy ma takie umiejętności, więc czasami lepszym pomysłem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego instruktora nauki jazdy na nartach czy snowboardzie. W ten sposób będziemy mieć pewność, że maluch zdobędzie solidne umiejętności.

Instruktorzy uczą jazdy na nartach poprzez zabawę. W przypadku małych dzieci szkolenie ma bardzo obrazowy charakter i przebiega w spokojnej, radosnej atmosferze. To najlepszy sposób nie tylko na naukę, ale również rozbudzenie w dziecku pasji do nart.

Dobierz odpowiedni sprzęt narciarski dla dziecka

Zadbaj o to, aby dziecko miało odpowiednio dobrany sprzęt narciarski lub snowboardowy. To gwarancja nie tylko komfortowej jazdy, ale również jego bezpieczeństwa. Aby dodatkowo zachęcić malucha do tego sportu, warto wybrać elementy wyposażenia, które będą dla niego atrakcyjne wizualnie — kolorowe, z ciekawymi motywami lub naklejkami.

Oczywiście podczas wyboru sprzętu sportowego nie można zapominać też o jakości i idealnym dopasowaniu. Niewygodne buty, uciskający kask czy przemakające rękawiczki z pewnością nie będą stanowić zachęty do spędzenia kilku godzin na stoku. Komfort i bezpieczeństwo dziecka w tym przypadku powinny być priorytetem.