tr?id=1024158011009304&ev=PageView&noscript=1
gogle narciarskie na śniegu
11-01-2021 EHschool

Podczas zimowych szaleństw na stoku należy szczególnie pamiętać o ochronie oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV. Zaniedbanie w tej materii może się bowiem skończyć nieprzyjemnymi dla nas konsekwencjami zdrowotnymi. Innymi zagrożeniami, przed jakimi warto zabezpieczyć oczy podczas uprawiania zimowych sportów, są wszelkiego rodzaju urazy mechaniczne, które można odnieść na skutek zderzeń z innym amatorem sportów czy na skutek natrafienia na swojej drodze na wystające na poboczach stoku gałęzie drzew. Jest jednak sposób na to, aby uniknąć wszelkich zagrożeń i móc się bezpiecznie cieszyć czasem na stoku. Zapewnią nam to dobrze dobrane gogle lub okulary narciarskie. Odpowiedni sprzęt zabezpieczy nasz wzrok także przed mogącym się dostać do oczu tumanem śniegu wzburzonego zjazdem na nartach czy snowboardzie innych kompanów zimowych sportów.

Dlaczego ochrona oczu na stoku jest taka ważna

Mimo iż zimą dociera do ziemi znacznie mniej promieni słonecznych aniżeli ma to miejsce latem, to jednak całkowity brak ochrony oczu przed szkodliwym promieniowaniem UV na stoku lub nieodpowiednio dobrane gogle czy okulary narciarskie, mogą skutkować niebezpiecznym dla struktury oka poparzeniem spojówek. Do poparzenia spojówek dochodzi zazwyczaj na skutek działania światła słonecznego, które zostaje odbite od śnieżnobiałej warstwy śniegu i  w tej skupionej formie zostaje wychwycone przez ludzkie oko, co skutkuje dalszymi jego urazami. Konsekwencją oparzenia spojówek są migrenowe bóle głowy, zaczerwienienie oczu oraz ich łzawienie, obrzęki powiek oraz uciążliwy światłowstręt. Aby uniknąć nieprzyjemnych skutków naszej nieroztropności i móc cieszyć się wypoczynkiem na śniegu bez obaw o swój wzrok, szczególnie ważnym podczas uprawiania zimowych sportów staje się odpowiednie zabezpieczenie oczu przed działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Jak chronić oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV na stoku?

Pamiętać także należy, że źle dobrane okulary narciarskie lub gogle są równie niebezpieczne dla naszych oczu tak jak i całkowite pozostawienie oczu bez ochrony na stoku. Słabe powłoki ochronne dają złudzenie zabezpieczenia i blokują nasze naturalne mechanizmy obronne, które uaktywniają się w momentach pojawienia się jakiegokolwiek zagrożenia. Do tych mechanizmów, niezależnych od naszej woli i odbywających się poza nasza świadomością, należą: mrużenie oczu czy zwężanie źrenic.

Gogle należą do najczęściej wybieranych przez amatorów sportów zimowych sposobów ochrony oczu. Dzieje się tak z racji ogromu zalet stosowania tej właśnie formy zabezpieczenia. Dobrze dobrane gogle są lekkie i zapewniają szerokie pole widzenia, ściśle przylegają do twarzy, co uniemożliwia, dostanie się pod nie śniegu czy wiatru, zapewniają ochronę przed światłem niebieskim, które odbite od warstw śniegu jest niebezpieczne dla naszych oczu. Wybierać należy modele znanych marek, które chronią oczy przed promieniami UVA, UVB i UVC. Warto wiedzieć, że poziom ochrony oczu jest zależny także od koloru soczewek wybranych przez nas gogli. Od koloru soczewek ilość przepuszczanego przez soczewkę światła, które następnie dociera do oka. Nasza firma EH Szkoła Sportów Ekstremalnych miała okazję testować produkty włoskiej marki Neon Optic, które zostały wykonane z miękkiej poliuretanowej pianki i zapewniają stuprocentową ochronę przed szkodliwymi promieniami. Dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych i mają znakomitą wentylację.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę wybierając gogle

Także osoby, które na co dzień noszą okulary korekcyjne znajdą w przebogatej ofercie coś dla siebie. Dla tej grupy odbiorców producenci przygotowali bowiem specjalne okulary sportowe, które zapewnią ostrość widzenia oraz zabezpieczą oczy przed wszelkimi urazami. Warto wybierać gogle ochronne posiadające powłokę anti-fog, która zabezpieczy soczewki przed parowaniem i zapewni wentylację.